14. edycja Zawodów robotów miniSUMO za nami!
29 kwietnia 2022

28 kwietnia 2022 roku na Politechnice Bydgoskiej odbyły się Zawody robotów miniSUMO. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół i placówek pozaszkolnych. Jego celem jest popularyzacja techniki i zachęcanie młodzieży do studiowania kierunków technicznych. To jedyny tego typu konkurs w naszym kraju, organizowany przez uczelnię i skierowany bezpośrednio do młodzieży szkolnej (podobne przedsięwzięcia organizowane przez polskie uczelnie kierowane są do studentów studiów technicznych).

Po dwuletniej - spowodowanej COVIDEM - przerwie na zawody zarejestrowały się 53 drużyny z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Chełmna, Grubna, Rojewa, Poznania, Warszawy. Walki autonomicznych robotów zbudowanych przez młodzież toczyły się na ringach. Pojedynek wygrywał ten robot, który zdołał wypchnąć przeciwnika poza ring. Rozgrywki grupowe i finały były bardzo emocjonujące. Sponsor nagród TE Connectivity sfinansował 4 nagrody główne dla finalistów w postaci drukarek 3D (Drukarka 3D - Creality Ender-3 V2).

Miło nam poinformować, że w 14. edycji zawodów miniSUMO pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 im. ks. Piotra Wawrzyniaka z Poznania i ich robot o nazwie „MC Marek”. Kolejno miejsca na podium zdobyły Zespół Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego z Bydgoszczy (robot „Troll”), Zespół Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z Grudziądza (robot „Pyrak”) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika z Bydgoszczy (robot „Tojego”).

Więcej informacji na stronie: https://roboty.pbs.edu.pl/pl/

Już dziś zapraszamy na XV Jubileuszową odsłonę zawodów robotów miniSUMO w 2023 roku.